Kapsül Gardırop Akımı

Kapsül gardırop ; Şimdilerde bir kesim “Kapsül Gardırop” akımını takip ediyor.. Tüketime, doğanın insanlar tarafından sömürülmesine öylesine karşıyım ki, çok sevmeme rağmen farklı kıyafetlerden de vazgeçebilirim.

Geç kalınmışta olsa herkes bu akıma biraz olsun uyum sağlasa en azından elimizde olanları kaybetmeyiz. Blog adıyla yazdıklarım arasında ironi var diyeceksiniz tabi şimdi:)

Kapsül gardırop nedir ?

Neyse öncelikle Kapsül gardırop nedir? öncelikle bunu açıklayalım. Kapsül gardırop mantığı, öncelikle birbiriyle kombinlenebilen basic dediğimiz, kriteri ‘çok sevmek ve kendimize yakıştırmak’ olan kıyafetlerden oluşur ve mevsimsel/sezonluk olarak bu kıyafetlere ekleme-çıkarmalar yapılarak olabilecek en kullanışlı ve uzun ömürlü kombinleri yapmayı hedefler.

Günümüzde yeni yeni gündeme gelse de aslında 1970’li yıllarda, Londra’daki “Wardrobe” isimli butiğin sahibi Susie Faux‘un moda literatürüne kattığı bu terim önümüzde ki yıllarda sıkça kullanılacak gibi.

 

Kapsül gardırop ‘ un Ne Gibi Faydaları Olacak?

Peki ya kapsül gardırop olması ne gibi fayda sağlayacak. Öncelikle zamandan kazanacaksınız. Zaten aşırı yoğun olan zamamızdan bize arta kalan zamanımız olacak. Ertesi gün ne giyeceğim derdi hiç yok. Zaten elinizde 3-5 en sevdiğiniz kombin olmuş olacak. Harcamalarınız düşecek, alışveriş zamanınız kısalacak ve sizi kapıda bekleyen sevgiliniz veya eşinizle kavga etmeyeceksiniz. Sabah biraz daha uzun uyuyacaksınız ve ne giyeceğim sitresinden kurtulacaksınız.

 

Kapsül Gardırop Oluştururken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kafanızda oluşturduğunuz kombin özgün olmalı ve tüm zamanlara uymalı. Örneğin ispanyol paça pantalon yerine iyi kesimli bir kot alın, pembe bir tişört yerine de beyaz bir tişört olabilir. Beyaz tişört çocukluğumdan beri giyiliyor diyebilirim.

Kendinizi ifade eden zamansız özgün bir stil yaratın!

 

Öncelikle yapmanız gereken dolabınızı komple boşaltıp her şeyi yeniden almak değil. Evet dolabınızı boşaltın tabiki sonra en çok giydiklerinizi bir kenara koyun, özel günler için de bir kaç parça ayırdıktan sonra kalanları ihtiyacı olan birine verebilirsiniz.

Kapsül Gardırobunuz için yurtdışı sitesi olan shein  alışveriş sitesine göz atmak isterseniz  buraya tıklayabilirsiniz. Shein dan nasıl alışveriş yaparım diyorsanız da bu yazımı okuyun. 

 

Kapsül Gardırop Akımını Kimler Takip Ediyor?

Bu akıma bir kaç örnek vermek istersek, Mark Zuckenberg , Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama ve Cem Yılmaz diyebiliriz.

Kapsül gardırobun temel ilkesi, her zaman 10-15 adet temel şeylere sahip olamanızdır diyerek kendinden söz ettiren İngiliz yönetmen Christopher Nolan da bu akıma uyanlardan.

Christopher Nolan

 

Dallas’ta yaşayan Denaye Barahona da dağınık ve dolu gardırobunu minimalist bir anlayışla kapsül gardırop haline getirenlerden.

Denaye Barahona

 

Reklamcı Matilda Kahl‘da işe giderken bugün ne giysem diye düşünmemek, vakit kaybetmemek için her gün aynı kıyafeti giyeceğim diye bir karar almış ve 4 yıldır her gün aynı kıyafeti giyiyor!

Matilda Kahl

 

Bu akımın aslında çok ikonik olduğunu vurguluyan  New York’ta yaşayan yazar Alice Gregory‘  de geçen yıl bu akıma katılanlardan.

Dolabinızda Mutlaka Olması Gerekenler

 • 3 adet kot ( mavi, siyah veya koyu gri, beyaz)
 • Deri ceket
 • Kot Ceket
 • Mont
 • Bot veya çizme
 • Spor ayakkabı, beyaz tercihimdir
 • Siyah topuklu ayakkabı
 • Pudra rengi topuklu ayakkabı
 • İpek gömlek
 • Spor bir gömlek
 • İyi kesimli siyah kumaş pantalon
 • Siyah spor bir ceket veya trençkot
 • Birkaç adet  beyaz ve siyah tişör
 • Siyah Kazak
 • Hırka
 • Etek severseniz siyah etek

Canlar bu arada Gardırop nasıl yazılır muallakta kalmıştım,  ne kadar önemli orasi da ayrı konu da 🙂  bilenler söylesin. Ben TDK ‘ ya bakarak yazdım Gardırop olarak.

Kapsül Gardırop
Lakin Google amca yanlış diyor.

Bilemedim

4 YORUMLAR

 1. Merhaba yazınızı zevkle okudum ve çok sevdim 🙂 İlham verdiniz teşekkür ederim, bende kapsül dolap ile ilgileniyorum, mathilda’nın kıyafetleri çok hoşuma gitti 🙂
  Bahsetmiş olduğunuz liste örneğinde günlük kıyafet eksik gibi yada siz günlük kıyafeti eşofmanları listeye almıyorsunuz sanırım, yani çamaşırlar gibi 🙂
  Bu arada ben yeni yeni başladım kapsül dolaba ve birçok kıyafeti eledim 🙂
  Bu süreçte ise şu siteden oldukça yararlanıyorum bir bakın derim mutlaka;
  https://www.tarz2.com/
  İkinci el sitesi ama diğerleri ile kıyaslayıp tercih ettiğim bir sitedir inceleyince demek istediğimi anlayacaksınız 🙂 Aynı zamanda bağış seçeneği de mevcut tabii TOÇEV ile ortaklaşa çalışıyorlar…
  Bu benim nacizane önerimdi bir bakın derim 🙂
  Yeni yazılarınızı ve görüşlerinizi merakla beklemekteyim, sevgilerimle :***

 2. Minimalist olmak istediğim şu günlerde yazınızdan fazlasıyla ilham aldım, emeğinize sağlık…