Modaya Yön Veren Yüzyılın On Kadını

Modaya yön veren yüzyılın on kadını dedim ama erkeklere ayıp olmasın. Erkek moda öncülerini de ileri de stalklarız o zaman.

İnsanlar ne kadar dış görünüş önemli değil deseler de, karşılaştıkları kişiler de ilk baktıkları giyimleridir. Giyimimiz bizim kişiliğimizden ipuçları verir. Dries Van Noten ne güzel söylemiş: ‘Amaç insanları değiştirmek değil, kim olduklarını kıyafetlerle anlatma fırsatı vermektir.

Kıyafetlerimiz nasıl bizim aynamızsa, moda da çağımızın aynasıdır. Moda deyince ilk akla gelen şeyse bayanlardır. O yüzden kadınlarda modanın ayrı bir yeri vardır. Bunu moda da yenilik yaratmış şu kadınlardan da anlayabiliriz:

Modaya Yön Veren Kadınlar!

1. Coco Chanel

Modanın devrimcisi mi? İşte o Coco Chanel. Moda dünyasının en yetenekli isimlerinden de biridir. Tasarladığı rahat ve erkeksi kıyafetlerle öne çıkar. Dünya markası olmasını sadeliğine borçludur. Modanın en realist kadını olarak bilinir. Chanel markasının kurucusudur. İnci kolyeler, kısa tüvit ceketler ve şapka denince ilk akla gelen isimdir.

coco-chanel

Moda Tasarımcısı
Doğum: 19 Ağustos 1883, Saumur, Fransa
Ölüm: 10 Ocak 1971, Paris, Fransa
Gabrielle “Coco” Bonheur Chanel, Fransız moda tasarımcısı, Chanel markasının kurucusu.
İsmi “Time: Yüzyılın En Önemli 100 Kişisi” listesinde de gecen tek moda tasarımcısıdır

2. Diana Vreeland

Sıra dışı fikir mi dediniz? İşte o modaya yön veren Diana Vreeland da oldukça fazla bulunuyor. Kısa sürede fikirleri merak edilen bir fenomen haline gelen Vreeland, gelmiş geçmiş en etkili moda editörüdür. Modanın gelip geçiciliğine inanmıştır. Vreeland; şıklığın doğuştan geldiği ve doğru parçaları yakalamak için algını her zaman açık olması gerektiğine inanır.

Diana

Köşe yazarı
Doğum: 29 Eylül 1903, Paris, Fransa
Ölüm: 22 Ağustos 1989, Upper East Side, New York, ABD
Eşi: Thomas Reed Vreeland (e. 1924–1966)

3. Anna Piaggi

Moda editörü denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri. Moda dünyasının renklenmesinde büyük payı vardır. Ayrıca Vogue İtalya’ nın yazarıdır. Hayat enerjisini etrafındakilere istediği gibi yansıtabilmiş, tüm renkleri ustalıkla kullanmıştır.

ANNA PİAGGİ

Yazar
Doğum: 22 Mart 1931, Milano, İtalya
Ölüm: 7 Ağustos 2012, Milano, İtalya
Eşi: Alfa Castaldi (e. 1962–1995)

4. Vivienne Westwood

İngiliz modasının ‘ büyükannesi’ kim mi? Vivienne Weswood’ dan başkası değil. Cesur tasarımcı ve asi modacı. Görebileceğiniz en radikal tasarımcılardan biri. Koleksiyonlarında abartılı aksesuar kullanmayı tercih etmiştir. Şimdilerde ise renkli tarzıyla öne çıkıyor.

vivienne-westwood

Moda Tasarımcısı
Doğum: 8 Nisan 1941 (74 yaşında), Tintwistle, Birleşik Krallık
Eşi: Andreas Kronthaler (e. 1992), Derek Westwood (e. 1962–1965)

5. Audrey Hepburn

Zarafet denince akla ilk gelen isim; Audrey Hepburn.Hollywood onun çıkış noktası olmuştur.Tüm oyunculuk kariyeri boyunca sayısız ödül aldı. Tarzıyla da kitleleri kendine bağladı.

Audrey_Hepburn-1

Sinema oyuncusu
Hollywood yıldızı ve moda ikonu.
Audrey Hepburn, İngiliz-Hollandalı sinema oyuncusu ve hayırseverdir.
Doğum: 4 Mayıs 1929, Ixelles, Belçika
Ölüm: 20 Ocak 1993, Tolochenaz, İsviçre

6. Muiccia Prada

Miuccia Prada Bianchi İtalyan moda tasarımcısı ve girişimcidir. Lüks moda markası Prada’nın kurucusu Mario Prada’nın torunu olan Miuccia, eşi Patrizio Bertelli ile birlikte Prada Grubunun CEO’luğunu yürütmektedir. 

Şıklığın ve zarafetin temsilcisi; ayrıca ünlü Prada markasının, moda dünyasının devlerinden birinin, sahiplerindendir. Prada ‘ nın gelişmesindeki itici güçtür. Şeytana bile Prada giydirmiş, daha ne denir ki?

miuccia_prada_

Moda Tasarımcısı
Doğum: 10 Mayıs 1949 (66 yaşında), Milano, İtalya
Eşi: Patrizio Bertelli

 

 

8. Donatella Versace

Lady Gaga’ nın ‘Donetella’ adlı şarkının yazılma sebebi.Versace’ nin kurucusu Gianni ‘ nin kız kardeşidir. Versace’ nin şu anki başarısında Donetella’ nın katkısı büyüktür. Donetella için lüks bir tutkudur.

Donatella Versace

Moda Tasarımcısı
Donatella Versace, İtalyan moda tasarımcısı.
Doğum: 2 Mayıs 1955 (60 yaşında), Reggio Calabria, İtalya
Kardeşleri: Gianni Versace, Santo Versace, Tina Versace
Eski Eş: Paul Beck

9. Donna Karan

Modanın en yetenekli tasarımcılarından. Dkny markasını oluşturmuştur. Amerika moda tasarımcılar birliği tarafından 7 kere ödül almış. Karan’ ın konsepti; rahat ve birbirine uyum sağlayan parçalardan oluşuyor.

Donna Karan
Moda Tasarımcısı
Doğum: 2 Ekim 1948 (67 yaşında), Queens, New York, ABD
Eşi: Stephan Weiss (e. 1983–2001), Mark Karan (e. 1973–1978)
Kurduğu Şirketler: Donna Karan International

9. Madonna

Popun kraliçesi, en önemli kültürel simgelerden biridir. VH1 (müzikteki en güçlü 100 kadın) listesinde birincidir. Ayrıca moda tasarımcılığı, çocuk kitabı yazımı, film yönetmenliği de yapmıştır. Medya kültürünün en önemli fenomenlerindendir.Madonna Louise Ciccone, ABD’li şarkıcı, şarkı yazarı, oyuncu ve iş kadını. Otuz yılı aşkın süredir en önemli kültürel simgelerden biridir, gücü görülmemiş bir düzeye ulaşmıştır ve eğlence sektöründe ki kadınları kontrol edebilmektedir.

madonna
Şarkıcı
Doğum: 16 Ağustos 1958 (57 yaşında), Bay City, Michigan, ABD
Eşi: Guy Ritchie (e. 2000–2008), Sean Penn (e. 1985–1989)

 10. Marilyn Monroe

American film star Marilyn Monroe (Norma Jean Mortenson or Norma Jean Baker, 1926 - 1962). Original Publication: People Disc - HW0704 (Photo by Keystone Features/Getty Images)
Sinema oyuncusu
Marilyn Monroe, ABD’li sinema oyuncusu, şarkıcı ve model. 20. yüzyılın en ünlü sinema yıldızlarından, seks sembollerinden ve pop ikonlarından biriydi. Vikipedi
Doğum: 1 Haziran 1926, Los Angeles, Kaliforniya, ABD
Ölüm: 5 Ağustos 1962, Brentwood, Kaliforniya, ABD

Sokak modası hakkında yazımı okumak isterseniz tık tık

Kısacası kadının fendi, modaya yenilik getirdi. Ve moda kadınla daha bir güzelleşti.